W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 17.02.2009
SPRAWIĆ SIĘ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: bezok. sprawić się; ~ cz. prze. lp m 1. os. sprawiłem się; ~ cz. przy. pr. lp 1. os. sprawię się; ~ tr. rozk. lp 2. os. spraw się
Znaczenia:
1. »zdać sprawę z czego, wytłumaczyć się, odpowiedzieć na co«: Y dziadowi wymię Boze biorącemu powiedzieć pytaiącemu y Sprawić się do kąd idę niegotowem de Negare. PasPam 155v. A zem się ia sprawił tego tez y powas potrzebuię niech wiem co za interes albo raczy praetensyią macie do Rzpty. PasPam 155v. Powędrowali. Za krolową Sprawić się na tamtym Strasznym Trybunale. PasPam 214v.
Związki frazeologiczne: sprawić się prawem i lewem »wytłumaczyć się wszelkimi sposobami«: Deklaruie wąm [brat] przez mie in omni Foro Sprawić się y prawem y Lewem. PasPam 183. ◆ szlubem więzania się sprawić »złożyć wiążącą przysięgę«: Szlubem tylko Więzania y kazano mi się Sprawic. PasPam 102.
2. »stawić się do walki, na pojedynek«: Tys Zołnierz ia Zołnierz ty Generał ia Generał sprawic [zam. sprawię] się iutro. PasPam 71. Odpowiędziałęm że się y ia sprawię na kożdym mieyscu. PasPam 182.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas